İçeriğe geç

Ağlasun Mahalleleri

Ağlasun İlçesi

Ağlasun mahalleleri, Ağlasun ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz otuzuncu en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Burdur’un ilçesi olan Ağlasun, Burdur’un yerleşim yerlerinden biridir. Ağlasun İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 305 km2’dir. Ağlasun ilçesinin rakımı ise 1.144 m olarak hesaplanmıştır. Ağlasun ilinin Kuzeyinde Isparta, batısında Burdur merkez, Güneyinde ise Çeltikçi ilçeleri bulunmaktadır. Ağlasun ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ağlasun İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ağlasun ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.854 nüfusa sahiptir.

Ağlasun ilçesini coğrafi konumu ise 37° 38′ 57.7248” Kuzey ve 30° 32′ 2.4000” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ağlasun Mahalleleri

Ağlasun ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Ağlasun ilçesinin 8 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ağlasun mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Sakarca mahallesi, Bala mahallesi ve Çınar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kıraç mahallesi, Hamam mahallesi ve Kum mahalleleridir. Ağlasun ilçesinin nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kırsal kesim oluşturmaktadır.

ağlasun mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AĞLASUN MAHALLELERİ

  1. Bala Mah.
  2. Çınar Mah.
  3. Hamam Mah.
  4. Kıraç Mah.
  5. Kum Mah.
  6. Sakarca Mah.

Ağlasun Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ağlasun mahalleleri, Sagalassos Antik Kenti ve Ulu Çınar Anıt Ağaçı gibi yerler bulunmaktadır. Burdur ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ağlasun Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Altınyayla Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…