İçeriğe geç

Alacakaya Mahalleleri

Alacakaya İlçesi

Alacakaya mahalleleri, Alacakaya ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz yirmi ikinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elâzığ’ın ilçesi olan Alacakaya, Elâzığ’ın yerleşim yerlerinden biridir. Alacakaya İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 318 km2’dir. Alacakaya ilçesinin rakımı ise 1.147  m olarak hesaplanmıştır. Alacakaya ilinin Kuzeyinde Palu, doğusunda ise Arıcak, batısında Maden, Güneyinde ise Diyarbakır ilçeleri bulunmaktadır. Alacakaya ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Alacakaya İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Alacakaya ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.076 nüfusa sahiptir.

Alacakaya ilçesini coğrafi konumu ise 38° 27′ 42.6024” Kuzey ve 39° 51′ 42.1668” Doğu gps koordinatlarıdır.

Alacakaya Mahalleleri

Alacakaya ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Alacakaya ilçesinin 15 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Alacakaya mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Altınçanak mahallesi, Gündoğdu mahallesi ve Merkez mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Gülaman mahallesi, Altıoluk mahallesi ve Sularbaşı mahalleleridir. Alacakaya ilçesinin nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kırsal yerleşimi yani köyleri oluşturmaktadır.

alacakaya mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ALACAKAYA MAHALLELERİ

  1. Altınçanak Mah.
  2. Altıoluk Mah.
  3. Gülaman Mah.
  4. Gündoğdu Mah.
  5. Merkez Mah.
  6. Sularbaşı Mah.

Alacakaya Tarihi ve Gezilecek Yerler

Alacakaya mahalleleri Sori Şelalesi ve Demirkapı Han gibi yerler bulunmaktadır. Elazığ ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Alacakaya Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ağın Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…