İçeriğe geç

Ağın Mahalleleri

Ağın İlçesi

Ağın mahalleleri, Ağın ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz yetmiş sekizinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elâzığ’ın ilçesi olan Ağın, Elâzığ’ın yerleşim yerlerinden biridir. Ağın İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 242 km2’dir. Ağın ilçesinin rakımı ise 889 m olarak hesaplanmıştır. Ağın ilinin kuzeyinde ve doğusunda ise Tunceli, batısında Malatya, Güneyinde ise Keban ilçeleri bulunmaktadır. Ağın ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ağın İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ağın ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 2.556 nüfusa sahiptir.

Ağın ilçesini coğrafi konumu ise 38° 56′ 34.8180” Kuzey ve 38° 42′ 56.0592” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ağın Mahalleleri

Ağın ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Ağın ilçesinin 59 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ağın mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi ve Şenpınar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Başpınar mahallesi ve Akpınar mahalleleridir. Ağın ilçesi nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır. Nüfusun yaklaşık yarısını Merkez mahallesi oluşturmaktadır.

ağın mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AĞIN MAHALLELERİ

  1. Akpınar Mah.
  2. Başpınar Mah.
  3. Merkez Mah.
  4. Şenpınar Mah.

Ağın Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ağın mahalleleri, Ekrem İspir Konağı, Hastek Kalesi, Bademli Kaya Mezarları, Şenpınar Çukuru, Kilise Düzü Höyüğü, Bügelek Höyüğü, Merkez Ulu Camii ve Kalpur Harabeleri gibi yerler bulunmaktadır. Elazığ ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ağın Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Alacakaya Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…