İçeriğe geç

Akpınar Mahalleleri

Akpınar İlçesi

Akpınar mahalleleri, Akpınar ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz yirmi dördüncü en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kırşehir’in ilçesi olan Akpınar, Kırşehir’in yerleşim yerlerinden biridir. Akpınar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 582 km2’dir. Akpınar ilçesinin rakımı ise 1.163 m olarak hesaplanmıştır. Akpınar ilçesinin Kuzeyinde Akçakent, doğusunda Kırşehir Merkez, batısında Kırıkkale, Güneyinde ise Kaman ilçeleri bulunmaktadır. Akpınar ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Akpınar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Akpınar ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 7.465 nüfusa sahiptir.

Akpınar ilçesini coğrafi konumu ise 39° 27′ 7.1856” Kuzey ve 33° 57′ 36.7920” Doğu gps koordinatlarıdır.

Akpınar Mahalleleri

Akpınar ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Akpınar ilçesinin 16 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Akpınar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Şirinevler mahallesi, Hacı Hüseyin mahallesi ve Kaleyazı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yenidoğan mahallesi, Cumhuriyet mahallesi ve Alipaşa mahalleleridir.

Akpınar mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AKPINAR MAHALLELERİ

  1. Alipaşa Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Hacı Hüseyin Efendi Mah.
  4. Kaleyazı Mah.
  5. Şirinevler Mah.
  6. Yenidoğan Mah.

Akpınar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Akpınar mahalleleri, Hedik Festivali, Hacı Hüseyin Efendi Türbesi, Kanlıgöl Kanyonu, Şifa Hamamı-Uyuz Hamamı Ve Karaova Barajı gibi yerler bulunmaktadır. Kırşehir ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Akpınar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Akçakent Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…