İçeriğe geç

Akçakent Mahalleleri

Akçakent İlçesi

Akçakent mahalleleri, Akçakent ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz seksen üçüncü en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kırşehir’in ilçesi olan Akçakent, Kırşehir’in yerleşim yerlerinden biridir. Akçakent İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 370 km2’dir. Akçakent ilçesinin rakımı ise 1.410 m olarak hesaplanmıştır. Akçakent ilçesinin Kuzeyinde Yozgat ve Kırıkkale, doğusunda Çiçekdağı, batısında Kırıkkale, Güneyinde ise Akpınar ilçeleri bulunmaktadır. Akçakent ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Akçakent İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Akçakent ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 3.889 nüfusa sahiptir.

Akçakent ilçesini coğrafi konumu ise 39° 37′ 29.9316” Kuzey ve 34° 5′ 46.4280” Doğu gps koordinatlarıdır.

Akçakent Mahalleleri

Akçakent ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Akçakent ilçesinin 15 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Akçakent ilçesinin üç adet mahallesi bulunmaktadır. Nüfus büyüklüğü sırasıyla mahalleri, Yenikent mahallesi, Şehricedid mahallesi ve Yeniyapan mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünü kırsal yerleşimi yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Akçakent mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AKÇAKENT MAHALLELERİ

  1. Şehricedid Mah.
  2. Yenikent Mah.
  3. Yeniyapan Mah.

Akçakent Tarihi ve Gezilecek Yerler

Akçakent mahalleleri, Hacıfakılı Kilisesi ve Hacıfakılı Köyü gibi yerler bulunmaktadır. Kırşehir ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Akçakent Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Akpınar Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…