İçeriğe geç

Ahlat Mahalleleri

Ahlat İlçesi

Ahlat mahalleleri, Ahlat ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz altmışıncı en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bitlis’in ilçesi olan Ahlat, Bitlis’in yerleşim yerlerinden biridir. Ahlat İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.153 km2’dir. Ahlat ilçesinin rakımı ise 1.703 m olarak hesaplanmıştır. Ahlat ilinin Kuzeyinde Adilcevaz, doğusunda ise Van Gölü, batısında Muş, Güneyinde ise Güroymak ilçeleri bulunmaktadır. Ahlat ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ahlat İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ahlat ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 41.633 nüfusa sahiptir.

Ahlat ilçesini coğrafi konumu ise 38° 45′ 19.0188” Kuzey ve 42° 29′ 13.4592” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ahlat Mahalleleri

Ahlat ilçesinin 15 mahallesi bulunmaktadır. Ahlat ilçesinin 31 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ahlat mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Erkizan mahallesi, Selçuklu mahallesi ve İki Kubbe mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Haraba Şehir mahallesi, Kültür mahallesi ve Saray mahalleleridir.

ahlat mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AHLAT MAHALLELERİ

 1. Erkizan Mah.
 2. Haraba Şehir Mah.
 3. İki Kubbe Mah.
 4. Kacer Mah.
 5. Kale Mah.
 6. Kırklar Mah.
 7. Kulaksız Mah.
 8. Kurtuluş Mah.
 9. Kültür Mah.
 10. Orta Mah.
 11. Saray Mah.
 12. Selçuklu Mah.
 13. Tahtı Süleyman Mah.
 14. Tunus Mah.
 15. Yıldızlar Mah.

Ahlat Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ahlat mahalleleri, Selçuklu Mezarlığı, Emir Bayındır Kümbeti, Çifte Kümbet, Emir Bayındır Köprüsü, Usta Şagirt Kümbeti ve Ahlat Müzesi gibi yerler bulunmaktadır. Bitlis ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ahlat Kaymakamlık resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Adilcevaz Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…