İçeriğe geç

Adilcevaz Mahalleleri

Adilcevaz İlçesi

Adilcevaz mahalleleri, Adilcevaz ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz kırk altıncı en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bitlis’in ilçesi olan Adilcevaz, Bitlis’in yerleşim yerlerinden biridir. Adilcevaz İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.586 km2’dir. Adilcevaz ilçesinin rakımı ise 1.683 m olarak hesaplanmıştır. Adilcevaz ilinin Kuzeyinde ve Güneyinde Ağrı, doğusunda ise Van Gölü, batısında Ahlat ilçeleri bulunmaktadır. Adilcevaz ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Adilcevaz İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Adilcevaz ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 30.530 nüfusa sahiptir.

Adilcevaz ilçesini coğrafi konumu ise 38° 48′ 17.7264” Kuzey ve 42° 44′ 11.4396” Doğu gps koordinatlarıdır.

Adilcevaz Mahalleleri

Adilcevaz ilçesinin 15 mahallesi bulunmaktadır. Adilcevaz ilçesinin 29 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Adilcevaz mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Afet Konutları mahallesi ve Döşlüce mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Demiroluk mahallesi, Arıca mahallesi ve Güngörsün mahalleleridir.

adilcevaz mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ADİLCEVAZ MAHALLELERİ

 1. Alacaatlı Mah.
 2. Atatürk Mah.
 3. Atatürk Mah.
 4. Budaklı Mah.
 5. Cevizli Mah.
 6. Çayır Mah.
 7. Esentepe Mah.
 8. Gültepe Mah.
 9. Hıdırşah Mah.
 10. İsmet Paşa Mah.
 11. Kaleboynu Mah.
 12. Kışkılı Mah.
 13. Menderes Mah.
 14. Orta Mah.
 15. Selçuklu Mah.

Adilcevaz Tarihi ve Gezilecek Yerler

Adilcevaz mahalleleri, Sahil Kalesi, Ulu Camii, Tuğrul Bey (Zal Paşa) Camii, Kef Kalesi, Süphan Dağı ve Aygır Gölü gibi yerler bulunmaktadır. Bitlis ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Adilcevaz Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ahlat Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…