İçeriğe geç

Ağlı Mahalleleri

Ağlı İlçesi

Ağlı mahalleleri, Ağlı ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz üçüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Ağlı, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Ağlı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 225 km2’dir. Ağlı ilçesinin rakımı ise 1.174 m olarak hesaplanmıştır. Ağlı ilçesinin Kuzeyinde Küre, doğusunda Seydiler, batısında Azdavay, Güneyinde ise Daday ilçeleri bulunmaktadır. Ağlı ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ağlı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ağlı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 3.045 nüfusa sahiptir.

Ağlı ilçesini coğrafi konumu ise 41° 41′ 13.1604” Kuzey ve 33° 33′ 13.7304” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ağlı Mahalleleri

Ağlı ilçesinin 10 mahallesi bulunmaktadır. Ağlı ilçesinin 13 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ağlı mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Danacı mahallesi ve Ketenciler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kırlardere mahallesi, Yağlıca mahallesi ve Selmanlı mahalleleridir.

Ağlı mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AĞLI MAHALLELERİ

  1. Alınca Mah.
  2. Danacı Mah.
  3. Dikmen Mah.
  4. Ketenciler Mah.
  5. Kırlardere Mah.
  6. Merkez Mah.
  7. Örencik Mah.
  8. Selmanlı Mah.
  9. Sinan Mah.
  10. Yağlıca Mah.

Ağlı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ağlı mahalleleri, Ağlı Sinan Kayık-Kızak Yarışları, Ağlı Kalesi, Tos Türbe Tepesi-Fas Tarlası Ve Kaçak Kazı Ve Ele Geçenler gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ağlı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Abana Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…