İçeriğe geç

Abana Mahalleleri

Abana İlçesi

Abana mahalleleri, Abana ilçesi alan olarak Türkiye’nin dokuz yüz otuz dokuzuncu en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Abana, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Abana İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 28 km2’dir. Abana ilçesinin rakımı ise 11 m olarak hesaplanmıştır. Abana ilçesinin doğusunda Çatalzeytin, batısında ve Güneyinde ise Bozkurt ilçeleri bulunmaktadır. Abana ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Abana İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Abana ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.049 nüfusa sahiptir.

Abana ilçesini coğrafi konumu ise 41° 58′ 43.5216” Kuzey ve 34° 0′ 53.0928” Doğu gps koordinatlarıdır.

Abana Mahalleleri

Abana ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Abana ilçesinin 10 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Abana mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Konkaören mahallesi ve Bağlık mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Hacıveli mahallesi ve Çayırcık mahalleleridir.

Abana mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ABANA MAHALLELERİ

  1. Bağlık Mah.
  2. Çayırcık Mah.
  3. Hacıveli Mah.
  4. Konakören Mah.
  5. Merkez Mah.

Abana Tarihi ve Gezilecek Yerler

Abana mahalleleri, Hacıveli Kanyonu, Hacıveli Köyü, Vaftiz Teknesi, Toza Seyir Tepesi, Hacıveli Koyu ve Abana Müzesi gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Abana Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ağlı Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…