Yumurtalık Mahalleleri

Yumurtalık İlçesi

Yumurtalık mahalleleri, Akdeniz bölgesinde yer alan Adana’nın ilçesi olan Yumurtalık, Adana’nın yerleşim yerlerinden biri ilçesidir Yumurtalık ilçesi. Yumurtalık ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz yedinci en büyük ilçesidir. Yumurtalık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 553 km2’dir. Yumurtalık ilçesinin rakımı ise 20 m olarak hesaplanmıştır. Yumurtalık ilinin Kuzeyinde Yüreğir ve Ceyhan, doğusunda Hatay, batısında Yüreğir, Güneyinde ise Karataş ilçeleri bulunmaktadır. Yumurtalık ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Feke İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Yumurtalık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 18.203 nüfusa sahiptir.

Yumurtalık ilçesini coğrafi konumu ise 36° 46′ 7.1400” Kuzey ve 35° 47′ 17.5776” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yumurtalık Mahalleleri

Yumurtalık ilçesinin 24 mahalleye ait ilçesidir. Adana ili büyükşehir olduğundan köy statüsündeki yerleşimler mahalle olarak kabul edilmektedir. Yumurtalık mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeşilköy mahallesi, Kuzu pınarı mahallesi ve Akdeniz mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kesme burun mahallesi, Kalemli mahallesi ve Kırmızı adam mahalleridir.

yumurtalık mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YUMURTALIK MAHALLELERİ

 1. Akdeniz Mah.
 2. Akyuva Mah.
 3. Asmalı Mah.
 4. Ayas Mah.
 5. Ayvalık Mah.
 6. Demirtaş Mah.
 7. Deveciuşağı Mah.
 8. Devrişiye Mah.
 9. Gölovası Mah.
 10. Hamzalı Mah.
 11. Haylazlı Mah.
 12. Kaldırım Mah.
 13. Kalemli Mah.
 14. Kemalpaşa Mah.
 15. Kesmeburun Mah.
 16. Kırmızıdam Mah.
 17. Kuzupınarı Mah.
 18. Narlıören Mah.
 19. Ören Mah.
 20. Sugözü Mah.
 21. Yeniköy Mah.
 22. Yeşilköy Mah.
 23. Yumurtalık Mah.
 24. Zeytinbeli Mah.

Yumurtalık Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yumurtalık mahalleleri, Ayas Antik Kenti, Kız Kalesi, Ayas Kalesi, Yumurtalık Lagünü Milli Parkı, Marko Polo İskelesi, Süleyman Kulesi ve Yumurtalık Plajı gibi yerler bulunmaktadır. Tarihi ve dini yapıları, milli park ve antik kentleriyle turizm ögelerini barındıran Yumurtalık ilçesinin, doğa ve kültür turizmi için tercih edilebilir ilçeler arasında yer aldığı görülmektedir.

Yumurtalık Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Yüreğir Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…