İçeriğe geç

Yeşilyurt Mahalleleri

Yeşilyurt İlçesi

Yeşilyurt mahalleleri, Yeşilyurt ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz elli üçüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Tokat’ın ilçesi olan Yeşilyurt, Tokat’ın yerleşim yerlerinden biridir. Yeşilyurt İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 280 km2’dir. Yeşilyurt ilçesinin rakımı ise 999 m olarak hesaplanmıştır. Yeşilyurt ilçesinin Kuzeyinde Artova, doğusunda Tokat Merkez, batısında Sulusaray, Güneyinde ise Sivas ilçeleri bulunmaktadır. Yeşilyurt ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yeşilyurt İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yeşilyurt ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.871 nüfusa sahiptir.

Yeşilyurt ilçesini coğrafi konumu ise 40° 0′ 23.2920” Kuzey ve 36° 13′ 13.2816” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yeşilyurt Mahalleleri

Yeşilyurt ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Yeşilyurt ilçesinin 16 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Yeşilyurt mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla 100. Yıl mahallesi, Gaziosmanpaşa mahallesi ve Çıkrık mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Şehitler mahallesi, Çırdak mahallesi ve Evrenpaşa mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YEŞİLYURT MAHALLELERİ

  • 100. Yıl Mah.
  • Çıkrık Mah.
  • Çırdak Mah.
  • Evrenpaşa Mah.
  • Gaziosmanpaşa Mah.
  • Şehitler Mah.

Yeşilyurt Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yeşilyurt mahalleleri, Karlık Yaylası, Abdullah Ağa Konağı ve Kaletepe Höyüğü gibi yerler bulunmaktadır. Tokat ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Yeşilyurt Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yeşilyurt Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Zile Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…