İçeriğe geç

Yeşilli Mahalleleri

Yeşilli İlçesi

Yeşilli mahalleleri, Yeşilli ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz elli ikinci en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Mardin’in ilçesi olan Yeşilli, Mardin’in yerleşim yerlerinden biridir. Yeşilli İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 885 km2’dir. Yeşilli ilçesinin rakımı ise 938 m olarak hesaplanmıştır. Yeşilli ilçesinin Kuzeyinde Savur ve Mazıdağı, doğusunda Yeşilli, Ömerli ve Nusaybin, batısında Mazıdağı ve Kızıltepe, Güneyinde ise Suriye ilçeleri bulunmaktadır. Yeşilli ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yeşilli İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yeşilli ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 14.515 nüfusa sahiptir.

Yeşilli ilçesini coğrafi konumu ise 37° 20′ 22.5852” Kuzey ve 40° 49′ 22.8612” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yeşilli Mahalleleri

Yeşilli ilçesinin 14 mahallesi bulunmaktadır. Yeşilli ilçesi köy yerleşkesi bulunmamaktadır. Yeşilli mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Gül mahallesi, Bahçebaşı mahallesi ve Şirinevler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Bülbül mahallesi, Uzunköy mahallesi ve Alıçlı mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YEŞİLLİ MAHALLELERİ

 1. Alıçlı Mah.
 2. Bahçebaşı Mah.
 3. Bülbül Mah.
 4. Dereyanı Mah.
 5. Gül Mah.
 6. Karşıyaka Mah.
 7. Koyunlu Mah.
 8. Kütüklü Mah.
 9. Ovaköy Mah.
 10. Sancar Mah.
 11. Şirinevler Mah.
 12. Tepebaşı Mah.
 13. Uzunköy Mah.
 14. Zeytinli Mah.

Yeşilli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yeşilli mahalleleri, Yeşilli Alabalık, Sancar Köyü, Mor Yakup Ve Mor Kuryakos Kilisesi ve Saint Hirmiz Chaldean Church Kilisesi gibi yerler bulunmaktadır. Mardin ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Yeşilli Kaymakamlık resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Savur Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…