İçeriğe geç

Yeşilhisar Mahalleleri

Yeşilhisar İlçesi

Yeşilhisar mahalleleri, Yeşilhisar ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz kırk dördüncü en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kayseri’nin ilçesi olan Yeşilhisar, Kayseri’nin yerleşim yerlerinden biridir. Yeşilhisar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 913 km2’dir. Yeşilhisar ilçesinin rakımı ise 1.167 m olarak hesaplanmıştır. Yeşilhisar ilçesinin Kuzeyinde İncesu, doğusunda Develi ve Yahyalı, batısında Nevşehir, Güneyinde ise Niğde ilçeleri bulunmaktadır. Yeşilhisar ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yeşilhisar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yeşilhisar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 15.935 nüfusa sahiptir.

Yeşilhisar ilçesini coğrafi konumu ise 38° 21′ 22.1724” Kuzey ve 35° 5′ 9.4020” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yeşilhisar Mahalleleri

Yeşilhisar ilçesinin 15 mahallesi bulunmaktadır. Yeşilhisar ilçesinin 7 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Yeşilhisar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Ortaköy mahallesi, Yeni mahallesi ve Gömürgen Yeni mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Gümüşsu mahallesi, Uğurlu mahallesi ve Alevkışla mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YEŞİLHİSAR MAHALLELERİ

 1. Akin Mah.
 2. Alevkışla Mah.
 3. Ganişeyh Mah.
 4. Girinci Mah.
 5. Gömürgen Mah.
 6. Gömürgen Yeni Mah.
 7. Gümüşsu Mah.
 8. Kululu Mah.
 9. Manavuz Mah.
 10. Ortaköy Mah.
 11. Şen Mah.
 12. Uğurlu Mah.
 13. Yeni Mah.
 14. Yeşil Mah.
 15. Yukarı Mah.

Yeşilhisar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yeşilhisar mahalleleri, Ulu Cami, Soğanlı Vadisi, Erdemli Vadisi, Keşlik Köyü, Doğanlı Köyü Kırkmerdiven Yeraltı Şehri Ve Kaya Mezarları Ve Güzelöz Köyü gibi yerler bulunmaktadır. Kayseri ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Yeşilhisar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Yahyalı Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…