Yenipazar Mahalleleri

Yenipazar İlçesi

Yenipazar mahalleleri, Yenipazar ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz elli dördüncü en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Bilecik’in ilçesi olan Yenipazar, Bilecik’in yerleşim yerlerinden biridir. Yenipazar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 273 km2’dir. Yenipazar ilçesinin rakımı ise 622 m olarak hesaplanmıştır. Yenipazar ilinin Kuzeyinde Gölpazarı, doğusunda ise Bolu, Güneyinde ise İnhisar ilçeleri bulunmaktadır. Yenipazar ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yenipazar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yenipazar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 2.856 nüfusa sahiptir.

Yenipazar ilçesini coğrafi konumu ise 40° 10′ 40.9296” Kuzey ve 30° 31′ 8.2524” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yenipazar Mahalleleri

Yenipazar ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Yenipazar ilçesinin 23 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Yenipazar ilçesinin kentsel yerleşimi dört adet mahalle oluşturmaktadır. Yenipazar mahalleleri nüfus büyüklükleri sırasıyla Yeni mahallesi, Osmangazi mahallesi, Zafer mahallesi ve Çöte mahalleleri bulunmaktadır. Yenipazar ilçesinin nüfus yapısını ağırlıklı olarak kırsal kesim oluşturmaktadır. Kentsel yerleşim nüfusun yaklaşık yüzde otuzunu oluştururken, kırsal kesim ise geri kalan yüzde yetmişini kapsadığı görülmektedir.

Yenipazar Mahalleleri
Yenipazar Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YENİPAZAR MAHALLELERİ

  1. Çöte Mah.
  2. Osmangazi Mah.
  3. Yeni Mah.
  4. Zafer Mah.

Yenipazar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yenipazar mahalleleri, Beyler Kulesi – Donduran Kalesi, Alhan Hamamı ve Karaçakal Yörük Şenliği gibi yerler bulunmaktadır. Bilecik ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Yenipazar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yenipazar Kaymakamlık resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Söğüt Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…