İçeriğe geç

Yenifakılı Posta Kodu

Yenifakılı Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Yenifakılı Posta Kodu Sorgulama

Yenifakılı’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Yenifakılı ilçesi Hakkında

Yenifakılı ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz altmış üçüncü en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Yozgat’ın ilçesi olan Yenifakılı, Yozgat’ın yerleşim yerlerinden biridir. Yenifakılı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 390 km2’dir. Rakımı ise 1.012 m olarak hesaplanmıştır. Yenifakılı ilçesinin Kuzeyinde Şefaatli ve Boğazlıyan, doğusunda Boğazlıyan, batısında Nevşehir, Güneyinde ise Boğazlıyan ve Nevşehir ilçeleri bulunmaktadır. Yenifakılı ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yenifakılı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yenifakılı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.396 nüfusa sahiptir.

Yenifakılı Posta Kodu
Yenifakılı Posta Kodu