İçeriğe geç

Yenifakılı Mahalleleri

Yenifakılı İlçesi

Yenifakılı mahalleleri, Yenifakılı ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz altmış üçüncü en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Yozgat’ın ilçesi olan Yenifakılı, Yozgat’ın yerleşim yerlerinden biridir. Yenifakılı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 390 km2’dir. Yenifakılı ilçesinin rakımı ise 1.012 m olarak hesaplanmıştır. Yenifakılı ilçesinin Kuzeyinde Şefaatli ve Boğazlıyan, doğusunda Boğazlıyan, batısında Nevşehir, Güneyinde ise Boğazlıyan ve Nevşehir ilçeleri bulunmaktadır. Yenifakılı ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yenifakılı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yenifakılı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.396 nüfusa sahiptir.

Yenifakılı ilçesini coğrafi konumu ise 39° 12′ 43.1532” Kuzey ve 35° 0′ 11.2464” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yenifakılı Mahalleleri

Yenifakılı ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Yenifakılı ilçesinin 7 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Yenifakılı mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Mehmet Akif Ersoy mahallesi, Cankurtaran mahallesi ve Yazlak mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeni mahallesi ve Altındağ mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YENİFAKILI MAHALLELERİ

  • Altındağ Mah.
  • Cankurtaran Mah.
  • Mehmet Akif Ersoy Mah.
  • Yazlak Mah.
  • Yeni Mah.

Yenifakılı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yenifakılı mahalleleri, Eski Adliye binası, İstasyon Binası, Taşaltı Höyüğü, Kızılgedik Höyüğü, Bozhöyük, Damlalı Kemikli Mağara ve Keçihöyük Timülüsü gibi yerler bulunmaktadır. Yozgat ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Yenifakılı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yenifakılı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Şefaatli Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…