İçeriğe geç

Yalova İlçeleri

Yalova İlçeleri, Yalova ili alan olarak Türkiye’nin seksen birinci en büyük ilidir. Bölgedeki ilk insan yerleşimi prehistorik dönemlerde MÖ 3000 yıllarındadır. Bitinya adıyla bilinen antik bölgede MÖ 2000’lerde Hititler, MÖ 1200’lerde Frigler  hakimiyetlerini kurdular. Pers egemenliği altında kalan bölge de MÖ 5. yüzyılın ortalarından itibaren Bitinyalı hanedanlar toprak hakimiyetleri oluşturmaya başlamış ve MÖ 3. yüzyılda Bitinya Krallığı egemenliği hakim olmuştur. Yalova ilinin ekonomik yapısını tarım sektörü içinde çiçekçilik ve seracılık oluşturmaktadır. Diğer ekonomik rolleri oluşturan sektörler ise imalat sanayi (tekstil gibi) ve turizm sektörleridir. Yalova ilinin 2021 TÜİK verisine göre 291.001 nüfusa sahip ilimizdir.

Yalova İlçeleri Nelerdir?

Yalova ilinin 6 ilçesi bulunmaktadır. Yalova ilçeleri alfabetik sırasıyla Altınova, Armutlu, Çiftlikköy, Çınarcık, Merkez, Termal ilçeleridir. Yalova ili merkez ilçesi Yalova Merkez ilçesi olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Merkez, Çiftlikköy ve Çınarcık ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Termal, Armutlu ve Altınova ilçeleridir.

yalova ilçe haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçeleri aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YALOVA İLÇELERİ

  • Altınova
  • Armutlu
  • Çiftlikköy
  • Çınarcık
  • Merkez
  • Termal

Yalova İlçeleri, Yalova Hangi Bölgemizdedir?

Yalova ili Marmara bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyinde İstanbul ili, doğusunda Kocaeli ili, güneyinde Bursa ili ve batısında ise Marmara denizi bulunmaktadır. Yalova iklimi Akdeniz ve Karadeniz iklimi arasında geçiş koridorunda bulunmaktadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve bol yağışlı seyretmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık ise 14 derece olarak kaydedilmiştir.

Yalova Nerede? Yalova’ya Nasıl Gidilir?

Yalova ilinin yüz ölçümü 850 km2’dir. Yalova ilinin coğrafi konumu ise 40° 39′ 17.6256” Kuzey ve 29° 17′ 3.0660” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yalova’ya nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Yalova Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yalova ilçeleri, Yürüyen Köşk, Deprem Anıtı, Armutlu Hamamı, Fıstıklı Kaplıcaları, Sudüşen Şelalesi, Erikli Yaylası, Armutlu Kaplıcaları, Karaca Arboretumu, Yalova Atatürk Stadyumu, Üvezpınar gibi yerler bulunmaktadır. Tarihi yapıları, kaplıcalar, hamamlarıyla kültür ve doğa turizmi için tercih edilebilir küçük bir ilimizdir.

Yalova Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bursa İlçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…