İçeriğe geç

Varto Mahalleleri

Varto İlçesi

Varto mahalleleri, Varto ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz on ikinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Muş’un ilçesi olan Varto, Muş’un yerleşim yerlerinden biridir. Varto İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.318 km2’dir. Varto ilçesinin rakımı ise 1.519 m olarak hesaplanmıştır. Varto ilçesinin Kuzeyinde Erzurum, doğusunda Varto, batısında Bingöl, Güneyinde ise Muş Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Varto ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Varto İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Varto ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 31.261 nüfusa sahiptir.

Varto ilçesini coğrafi konumu ise 39° 10′ 23.8440” Kuzey ve 41° 27′ 21.5100” Doğu gps koordinatlarıdır.

Varto Mahalleleri

Varto ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Varto ilçesinin 45 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Varto mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kültür mahallesi, Gümgüm mahallesi ve Hürriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Bahçelievler mahallesi, İnönü mahallesi ve Alagöz mahalleleridir.

Varto Mahalleleri
Varto Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

VARTO MAHALLELERİ

  • Alagöz Mah.
  • Bahçelievler Mah.
  • Gümgüm Mah.
  • Hürriyet Mah.
  • İnönü Mah.
  • Kültür Mah.
  • Yeni Mah.

Varto Tarihi ve Gezilecek Yerler

Varto mahalleleri, Hamurpet Gölü, Kale Şehir-Kayalıdere ve Koğ Tepesi gibi yerler bulunmaktadır. Muş ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Varto Tarihi ve Gezilecek Yerler

Varto Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Muş Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…