İçeriğe geç

Van Nüfusu

Van Nüfusu Nedir?

Van nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 373.183’dir. Bu nüfusun 185.891 erkek nüfusu, 187.292 ise kadın nüfusu şeklindedir. Van ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Van Nüfus Dağılımı

Van ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Van Nüfusu

Please select a wpDataTable.
van yıllara göre nüfusu

Van ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında 2007 ve 2021 yılları arasında genel olarak artışlar yaşanmaktadır. Bu yıllar arasında erkek nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Van İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Van ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; İpekyolu, Erciş ve Tuşba ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi İpekyolu ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Bahçesaray, Çatak ve Saray ilçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Bahçesaray ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
van nüfus artış hızı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2013 ve 2021 yılları arasında nüfus artış hızı oranında genel olarak bakıldığında yükselmeler ve düşüşler yaşanmıştır. 2020 yılından sonra nüfus artış hızı oranında ciddi düşüşler yaşanmıştır.

Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Van ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (21.334 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Van Hakkında

Van ili alan olarak Türkiye’nin beşinci en büyük ilidir. Van ilinde insan yerleşiminin tarihi MÖ 7000 li zamanlara kadar uzandığı yapılan arkeolojik çalışmalardan keşfedilmiştir. Van Kalesi’nin 6 km güneyinde yer alan Tilkitepe ve Van Gölü’nün kuzeyindeki Ernis Mezarlıklarında yapılan çalışmalarda Kalkolitik, Tunç, Demir çağlarına ait insan yerleşimleri keşfedilmiştir. Van’da 20. yüzyıla kadar Ermeni, Türk, Kürt, Arap gibi birçok kültürler yaşamıştır. Van ilinin ekonomisi ağırlıklı olarak hayvancılık, tarım ve hayvan ürünlerine dayalı sanayi sektörleri oluşturmaktadır.