İçeriğe geç

Van Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Van ilinin alan kodu ise 432 şeklindedir. Van ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

432 Nerenin Alan Kodu?

Van İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 432 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Van Telefon Kodu, Van ili

Van ili alan olarak Türkiye’nin beşinci en büyük ilidir. Van ilinde insan yerleşiminin tarihi MÖ 7000 li zamanlara kadar uzandığı yapılan arkeolojik çalışmalardan keşfedilmiştir. Van Kalesi’nin 6 km güneyinde yer alan Tilkitepe ve Van Gölü’nün kuzeyindeki Ernis Mezarlıklarında yapılan çalışmalarda Kalkolitik, Tunç, Demir çağlarına ait insan yerleşimleri keşfedilmiştir. Van’da 20. yüzyıla kadar Ermeni, Türk, Kürt, Arap gibi birçok kültürler yaşamıştır. Van ilinin ekonomisi ağırlıklı olarak hayvancılık, tarım ve hayvan ürünlerine dayalı sanayi sektörleri oluşturmaktadır. Van ilinin 2020 TÜİK verisine göre 1.149.342 nüfusa sahip ilimizdir. Van ilinde on üç tane ilçe bulunmaktadır.

Van ilinin yüz ölçümü 21,334 km2’dir. Van ilinin coğrafi konumu ise 38° 30′ 4.3524” Kuzey ve 43° 22′ 22.7208” Doğu gps koordinatlarıdır.

Van Alan Kodu
Van Alan Kodu

Van Büyükşehir Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…