İçeriğe geç

Uzundere Mahalleleri

Uzundere İlçesi

Uzundere mahalleleri, Uzundere ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz altmış altıncı en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzurum’un ilçesi olan Uzundere, Erzurum’un yerleşim yerlerinden biridir. Uzundere İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 505 km2’dir. Uzundere ilçesinin rakımı ise 1.098 m olarak hesaplanmıştır. Uzundere ilinin Kuzeyinde Artvin, doğusunda ise Otlu, batısında ve güneyinde Tortum ilçeleri bulunmaktadır. Uzundere ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Uzundere İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Uzundere ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.919 nüfusa sahiptir.

Uzundere ilçesini coğrafi konumu ise 40° 31′ 58.0476” Kuzey ve 41° 32′ 52.5804” Doğu gps koordinatlarıdır.

Uzundere Mahalleleri

Uzundere ilçesinin 18 mahallesi bulunmaktadır. Uzundere ilçesinin 11 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Uzundere mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Ulubağ mahallesi ve Kirazlı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çaybaşı mahallesi, Yayla mahallesi ve Altınçanak mahalleleridir.

uzundere mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

UZUNDERE MAHALLELERİ

 1. Altınçanak Mah.
 2. Balıklı Mah.
 3. Cevizli Mah.
 4. Cömertler Mah.
 5. Çağlayan Mah.
 6. Çamlıyamaç Mah.
 7. Çaybaşı Mah.
 8. Dikyar Mah.
 9. Erikli Mah.
 10. Gölbaşı Mah.
 11. Kirazlı Mah.
 12. Merkez Mah.
 13. Muratefendi Mah.
 14. Sapaca Mah.
 15. Seyitefendi Mah.
 16. Ulubağ Mah.
 17. Uzundere Mah.
 18. Yayla Mah.

Uzundere Tarihi ve Gezilecek Yerler

Uzundere mahalleleri, Geleneksel Karakucak Güreşleri, Dap Gençlik-Fest Doğu Anadolu Gençlik Festivali, Tarihi Uzundere Evleri, İnçer Camii, Öşvank (Öşki)-Çamlıyamaç Kilisesi ve Engüzek Kalesi-Ağçakale gibi yerler bulunmaktadır. Erzurum ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Uzundere Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Yakutiye Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…