İçeriğe geç

Uşak İlçeleri

Uşak İlçeleri, Uşak ilinin alan olarak Türkiye’nin altmış üçüncü en büyük ilidir. Uşak yöresi tarihin bilinen zamanlarından beri insan yerleşim bölgesidir. Kentin bilinen eski ismi Temenothytia olarak anılmıştır. Kent bu adı Heraklilerden Aristomakhosun oğlu Temenostan almıştır. Temenos, Roma gibi hükümdarlıkların dönemi sikkeleri üzerinde Temenos Oikistes (Kurucu Temenos) ya da Ktistes yazıtları ve Temenos betimlenmesiyle bilinmektedir. Uşak ilinin ekonomik yapısını tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörleri oluşturmaktadır. Tekstil ve seramik imalatları da görülmektedir. Uşak ilinin 2021 TÜİK verisine göre 373.183 nüfusa sahip ilimizdir.

Uşak İlçeleri Nelerdir?

Uşak ilinin 6 ilçesi bulunmaktadır. Uşak ilçeleri alfabetik sırasıyla Banaz, Eşme, Karahallı, Merkez, Sivaslı ve Ulubey ilçeleridir. Uşak merkez ilçesi Uşak Merkez ilçesi olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Merkez ve Banaz ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Karahallı ve Ulubey ilçeleridir.

uşak ilçe haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçeleri aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

UŞAK İLÇELERİ

  • Banaz
  • Eşme
  • Karahallı
  • Merkez
  • Sivaslı
  • Ulubey

Uşak İlçeleri, Uşak Hangi Bölgemizdedir?

Uşak Ege bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Kütahya, doğusunda Afyon ili, güneyinde Denizli, batısında ise Manisa illeri yer almaktadır. Uşak ilinin iklimi İç Anadolu ve Ege iklim tipi arasında geçiş yaşayan ildir. Yazları sıcak, kışları uzun ve soğuk seyretmektedir.

Uşak Nerede? Uşak’a Nasıl Gidilir?

Uşak ilinin yüz ölçümü 5,382 km2’dir. Uşak coğrafi konumu ise 38° 40′ 27.2244” Kuzey ve 29° 24′ 21.1824” Doğu gps koordinatlarıdır.

Uşak’a nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Uşak Tarihi ve Gezilecek Yerler

Uşak ilçeleri, Tarihi Uşak Evleri, Göğem Zafer Anıtı, Atatürk ve Kurtuluş Anıtı, Uşak Arkeoloji Müzesi, Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi, Uşak Kent Tarihi Müzesi, Örencik Kaplıcası, Evrenli Doğal Parkı, Ilıcak Subaşı Parkı, Ulubey Kanyonu, Taşyaran Vadisi, Büyükoturak Barajı gibi yerler bulunmaktadır. Kentin geçmiş medeniyetlerden kalma izleri ve kentin kültürünün sergilendiği müzeler, parklar, anıtsal yapılar, tarihi evler gibi barındırmaktadır. Kültür ve doğa turizmi için tercih edilebilir ve keyifli vakit geçirebileceğiniz illerimizdendir.

Uşak Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Denizli İlçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…