İçeriğe geç

Ulukışla Mahalleleri

Ulukışla İlçesi

Ulukışla mahalleleri, Ulukışla ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz doksan dokuzuncu en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Niğde’nin ilçesi olan Ulukışla, Niğde’nin yerleşim yerlerinden biridir. Ulukışla İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.375 km2’dir. Ulukışla ilçesinin rakımı ise 1.447 m olarak hesaplanmıştır. Ulukışla ilçesinin Kuzeyinde Bor, doğusunda Çamardı ve Adana, batısında Konya, Güneyinde ise Mersin ilçeleri bulunmaktadır. Ulukışla ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ulukışla İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ulukışla ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 19.438 nüfusa sahiptir.

Ulukışla ilçesini coğrafi konumu ise 37° 32′ 47.5692” Kuzey ve 34° 29′ 3.3252” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ulukışla Mahalleleri

Ulukışla ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Ulukışla ilçesinin 37 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ulukışla mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kemalpaşa mahallesi, Alpağut mahallesi ve Doğu mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Ballık mahallesi, Mehmetpaşa mahallesi ve Mısırlı mahalleleridir.

Ulukışla Mahalleleri
Ulukışla Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ULUKIŞLA MAHALLELERİ

  • Alpağut Mah.
  • Ballık Mah.
  • Çövek Mah.
  • Doğu Mah.
  • Kadılar Mah.
  • Kemalpaşa Mah.
  • Mehmetpaşa Mah.
  • Mısırlı Mah.

Ulukışla Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ulukışla mahalleleri, Öküz Mehmet Paşa Külliyesi, Fenk Vadisi, Ak Köprü ve Çinli Göl gibi yerler bulunmaktadır. Niğde ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ulukışla Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ulukışla Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Niğde Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…