İçeriğe geç

Ulaş Mahalleleri

Ulaş İlçesi

Ulaş mahalleleri, Ulaş ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz seksen ikinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Sivas’ın ilçesi olan Ulaş, Sivas’ın yerleşim yerlerinden biridir. Ulaş İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.092 km2’dir. Ulaş ilçesinin rakımı ise 1.391 m olarak hesaplanmıştır. Ulaş ilçesinin Kuzeyinde Sivas Merkez, doğusunda Kangal, batısında Sivas Merkez, Güneyinde ise Kangal ve Altınyayla ilçeleri bulunmaktadır. Ulaş ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ulaş İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ulaş ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.443 nüfusa sahiptir.

Ulaş ilçesini coğrafi konumu ise 39° 26′ 40.4592” Kuzey ve 37° 2′ 27.7656” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ulaş Mahalleleri

Ulaş ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Ulaş ilçesinin 36 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ulaş mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeşilyurt mahallesi ve Hürriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Esentepe mahallesi ve Yenikarahisar mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ULAŞ MAHALLELERİ

  • Esentepe Mah.
  • Hürriyet Mah.
  • Yenikarahisar Mah.
  • Yeşilyurt Mah.

Ulaş Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ulaş mahalleleri, Kara Kucak Güreş Festivali, Pir Sultan Abdal Şenliği, Yenihan Bebekleri, Yıldızeli Meslek Yüksek Okulu, Kemenkeş Kara Mustafa Menzil Külliyesi ve Kara Mustafa Paşa Camii gibi yerler bulunmaktadır. Sivas ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ulaş Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Yıldızeli Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…