İçeriğe geç

Tutak Mahalleleri

Tutak İlçesi

Tutak mahalleleri, Tutak ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz seksen altıncı en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ağrı’nın ilçesi olan Tutak, Ağrı’nın yerleşim yerlerinden biridir. Tutak İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.407 km2’dir. Tutak ilçesinin rakımı ise 1.567 m olarak hesaplanmıştır. Tutak ilinin Kuzeyinde Eleşkirt, doğusunda ise Hamur, batısında Muş, Güneyinde ise Hamur ilçeleri bulunmaktadır. Tutak ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Tutak İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Tutak ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 29.987 nüfusa sahiptir.

Tutak ilçesini coğrafi konumu ise 39° 32′ 31.9128” Kuzey ve 42° 46′ 18.4836” Doğu gps koordinatlarıdır.

Tutak Mahalleleri

Tutak ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Tutak ilçesinin 104 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Tutak mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi, Murat mahallesi ve Pınar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Karşıyaka mahallesi ve Cami mahalleleridir.

Tutak Mahalle Haritası
Tutak Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TUTAK MAHALLELERİ

  • Cami Mah.
  • Karşıyaka Mah.
  • Murat Mah.
  • Pınar Mah.
  • Yeni Mah.

Tutak Tarihi ve Gezilecek Yerler

Tutak mahalleleri, Atabindi Köyü, Damlakaya Köyü Şehitliği, Çırpılı Köyü Kalesi, Karagöz Kilisesi, Kan Kalesi-Kale-İ Hum ve Zencir Kale gibi yerler bulunmaktadır. Ağrı ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Tutak Tarihi ve Gezilecek Yerler
Tutak Tarihi ve Gezilecek Yerler

Tutak Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Taşlıçay Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…