İçeriğe geç

Türkiye Para Birimi

Türkiye Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

TÜRKİYE PARA BİRİMİ NEDİR?

Para biriminin genel özellikleri; Türk Lirası Türkiye’nin para birimidir. Para birimi kodu TRY kısaltması şeklinde kullanılır ve ₺ sembolünü kullanılır. Türk Lirası yüz kuruş birimine bölünür. Türk lirası için 6 madeni para bulunur (1Kr, 5Kr ,10Kr , 25Kr , 50Kr ve ₺1) ve para biriminde 6 kağıt para bulunur. ( ₺5 , ₺10 , ₺20 , ₺50 , ₺100 ve ₺200 ) Türk lirası 1 Oca 2005 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Türkiye’de para basma yetkisi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına aittir. Central Bank of the Republic of Turkey tarafından denetlenmektedir.

Türkiye Para Birimi, Türkiye Döviz Kuru

Türkiye Para Birimi, Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ KURU ÇEVİRİCİ

Amount
From USD
To GBP

Türkiye Hakkında

Türkiye Para Birimi, Türkiye veya resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti, topraklarının büyük bölümü Anadolu’da, küçük bir bölümü ise Balkan Yarımadası’nın güneydoğu uzantısı olan Trakya’da yer alan bir ülkedir. Kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan’ın ekslav toprağı Nahçıvan, güneydoğuda ise Irak ve Suriye ile komşudur. Güneyini Kıbrıs Adası ve Akdeniz, batısını Ege Denizi ve kuzeyini Karadeniz çevreler. Marmara Denizi ise İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Anadolu’yu Trakya’dan, yani Asya’yı Avrupa’dan ayırır. Türkiye, Avrupa ve Asya kıtalarının kavşak noktasında yer alması nedeniyle önemli bir jeostratejik güce sahiptir.

Türkiye Para Birimi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…