İçeriğe geç

Tunceli Merkez Posta Kodu

Tunceli Merkez Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Tunceli Merkez Posta Kodu Sorgulama

Tunceli Merkez’de yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Tunceli Merkez ilçesi Hakkında

Tunceli Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin otuzuncu en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli’nin ilçesi olan Tunceli Merkez, Tunceli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Tunceli Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.128 km2’dir. Rakımı ise 922 m olarak hesaplanmıştır. Tunceli Merkez ilçesinin Kuzeyinde Pülümür ve Nazımiye, doğusunda ise Nazımiye, batısında Ovacık ve Hozat, Güneyinde ise Pertek ve Mazgirt ilçeleri bulunmaktadır. Tunceli Merkez ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Tunceli Merkez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Tunceli Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 38.429 nüfusa sahiptir.

Tunceli Merkez Posta Kodu
Tunceli Merkez Posta Kodu