İçeriğe geç

Tunceli Merkez Mahalleleri

Tunceli Merkez İlçesi

Tunceli Merkez mahalleleri, Tunceli Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin otuzuncu en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli’nin ilçesi olan Tunceli Merkez, Tunceli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Tunceli Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.128 km2’dir. Tunceli Merkez ilçesinin rakımı ise 922 m olarak hesaplanmıştır. Tunceli Merkez ilçesinin Kuzeyinde Pülümür ve Nazımiye, doğusunda ise Nazımiye, batısında Ovacık ve Hozat, Güneyinde ise Pertek ve Mazgirt ilçeleri bulunmaktadır. Tunceli Merkez ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Tunceli Merkez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Tunceli Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 38.429 nüfusa sahiptir.

Tunceli Merkez ilçesini coğrafi konumu ise 39° 6′ 22.2156” Kuzey ve 39° 32′ 53.7360” Doğu gps koordinatlarıdır.

Tunceli Merkez Mahalleleri

Tunceli Merkez ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Tunceli Merkez ilçesinin 16 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Tunceli Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Atatürk mahallesi, Cumhuriyet mahallesi ve Moğultay mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeni mahallesi, Esentepe mahallesi ve İsmet İnönü mahalleleridir.

Tunceli Merkez Mahalleleri
Tunceli Merkez Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇEMİŞGEZEK MAHALLELERİ

  • Aktuluk Mah.
  • Alibaba Mah.
  • Atatürk Mah.
  • Cumhuriyet Mah.
  • Esentepe Mah.
  • İsmet İnönü Mah.
  • Moğultay Mah.
  • Yeni Mah.

Tunceli Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Tunceli Merkez mahalleleri, Bağın (Dedebağ) Kaplıcası, Munzur Gözeleri ve Munzur Vadisi Milli Parkı gibi yerler bulunmaktadır. Tunceli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Tunceli Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Tunceli Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Mazgirt Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…