İçeriğe geç

Tunceli Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Tunceli ilinin alan kodu ise 428 şeklindedir. Tunceli ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

428 Nerenin Alan Kodu?

Tunceli İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 428 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Tunceli Telefon Kodu, Tunceli ili

Tunceli ilinin alan olarak Türkiye’nin kırk ikinci en büyük ilidir. Tunceli ilinde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda bulunan bulgulara göre bölgeye Kalkolitik Çağda (MÖ 5500-3500) insan yerleşimi keşfedilmişti. İşuva (Hurri-Mitanni) ismiyle anılan kentte yazılı tarih MÖ 2200’lerde Subarrularla başlamaktadır. MÖ 2200’lerde bölge, Hurrilerin hükümdarlığı altındaydı. Tunceli ili ekonomik yapısını tarım ve hayvancılık sektörleri oluşturmaktadır. Arpa, şekerpancarı ve fasulye gibi başlıca yetiştirilen ürünlerdir. Tunceli ilinin 2020 TÜİK verisine göre 83.443 nüfusa sahip ilimizdir. Tunceli ilinde sekiz tane ilçe bulunmaktadır.

Tunceli ilinin yüz ölçümü 7,705 km2’dir. Tunceli coğrafi konumu ise 39° 6′ 22.2156” Kuzey ve 39° 32′ 53.7360” Doğu GPS koordinatlarıdır.

Tunceli Alan Kodu
Tunceli Alan Kodu

Tunceli Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…