İçeriğe geç

Trabzon Nüfusu

Trabzon Nüfusu Nedir?

Trabzon nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 816.684’dir. Bu nüfusun 405.047 erkek nüfusu, 411.637 ise kadın nüfusu şeklindedir. Trabzon ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Trabzon Nüfus Dağılımı

Trabzon ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Trabzon Nüfusu

Please select a wpDataTable.
trabzon yıllara göre nüfusu
trabzon yıllara göre nüfusu grafik

Trabzon ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında 2007 ve 2021 yılları arasında genel olarak azalmalar yaşanmaktadır. Bu yıllar arasında kadın nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Trabzon İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Trabzon ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Ortahisar, Akçaabat ve Araklı ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Ortahisar ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Dernekpazarı, Köprübaşı ve Hayrat ilçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Dernekpazarı ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

trabzon nüfus artış hızı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2013 ve 2021 yılları arasında nüfus artış hızı oranında genel olarak bakıldığında yükselmeler ve düşüşler yaşanmıştır. 2018 yılından sonra ani bir düşüş yaşanıp, yükselmeye devam etmektedir.

Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Trabzon ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (4.662 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Trabzon Hakkında

Trabzon ilinin alan olarak Türkiye’nin altmış sekizinci en büyük ilidir. Kentte çeşitli zamanlarda yapılan arkeolojik çalışmalar ve yüzey taramalarında Alt Paleolitik dönemine ait Acheulien ve Mousterien tipi (el baltaları, kazıyıcılar, yonga aletler), Orta Taş Çağı (Mezolitik)’e ait mağaralar Kalkolitik Çağ’a ait insan yerleşim kalıntılara rastlanmıştır. Trabzon ilinin ekonomik yapısını tarım sektörü oluşturmaktadır. Hayvancıklı, balıkçılık ve avcılık sektörleri de görülmektedir.

trabzon nüfusu