İçeriğe geç

Tonya Posta Kodu

Tonya Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Tonya Posta Kodu Sorgulama

Tonya’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Tonya ilçesi Hakkında

Tonya ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz kırk ikinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Trabzon’un ilçesi olan Tonya, Trabzon’un yerleşim yerlerinden biridir. Tonya İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 176 km2’dir. Rakımı ise 742 m olarak hesaplanmıştır. Tonya ilçesinin Kuzeyinde Beşikdüzü ve Vakfıkebir, doğusunda Düzköy, batısında Şalpazarı, Güneyinde ise Maçka ve Gümüşhane ilçeleri bulunmaktadır. Tonya ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Tonya İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Tonya ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 13.914 nüfusa sahiptir.

Tonya Posta Kodu
Tonya Posta Kodu