İçeriğe geç

Tokat Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Tokat ilinin alan kodu ise 356 şeklindedir. Tokat ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

356 Nerenin Alan Kodu?

Tokat İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 356 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Tokat Telefon Kodu, Tokat ili

Tokat ilinin alan olarak Türkiye’nin yirmi sekinizci en büyük ilidir. İlk çağlarda Togayıtlar’ca kurulduğu düşünülen Tokat ili, Hititlerin, Asurluların, Hurriler ve Kimmerlerin hükümdarlığında kaldıktan sonra Perslerin, Büyük İskender dönemi Makedonyalıların, Kapodokya Krallığının ve bu bölgeye “Comana Pontica” adını veren Pontus Krallığı’nın egemenliğine geçmişti. Tokat ilinin ekonomik yapısını tarım, hayvancılık ve sanayi sektörleri oluşturmaktadır. Tokat ilinin 2020 TÜİK verisine göre 597.861 nüfusa sahip ilimizdir. Tokat ilinde on iki tane ilçe bulunmaktadır.

Tokat ilinin yüz ölçümü 10,073 km2’dir. Tokat coğrafi konumu ise 40° 19′ 24.4668” Kuzey ve 36° 33′ 7.8948” Doğu GPS koordinatlarıdır.

Tokat Alan Kodu
Tokat Alan Kodu

Tokat Büyükşehir Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…