İçeriğe geç

Tirebolu Mahalleleri

Tirebolu İlçesi

Tirebolu mahalleleri, Tirebolu ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz altmış sekizinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Giresun’un ilçesi olan Tirebolu, Giresun’un yerleşim yerlerinden biridir. Tirebolu İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 259 km2’dir. Tirebolu ilçesinin rakımı ise 13 m olarak hesaplanmıştır. Tirebolu ilinin doğusunda ise Eynesil, batısında Görele, Güneyinde ise Çanakçı ilçeleri bulunmaktadır. Tirebolu ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Tirebolu İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Tirebolu ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 32.055 nüfusa sahiptir.

Tirebolu ilçesini coğrafi konumu ise 41° 0′ 26.8488” Kuzey ve 38° 48′ 52.5384” Doğu gps koordinatlarıdır.

Tirebolu Mahalleleri

Tirebolu ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Tirebolu ilçesinin 56 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Tirebolu mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Demirci mahallesi, Yeniköy mahallesi ve Körlimanı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Balçıkbelen mahallesi, İstiklal mahallesi ve Çarşı mahalleleridir.

Tirebolu mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TİREBOLU MAHALLELERİ

  1. Balçıkbelen Mah.
  2. Cintaşı Mah.
  3. Çarşı Mah.
  4. Demirci Mah.
  5. Hamam Mah.
  6. İstiklal Mah.
  7. Körliman Mah.
  8. Yeniköy Mah.

Tirebolu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Tirebolu mahalleleri Bedrama Kalesi, Tirebolu Kalesi, Yeniköy Mahallesi, Andoz Kalesi, Tirebolu Yaylaları, Tirebolu Plajları ve Selim Ağa Çeşmesi – Tirebolu Hamamı gibi yerler bulunmaktadır. Giresun ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Tirebolu Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Yağlıdere Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…