İçeriğe geç

Termal Mahalleleri

Termal İlçesi

Termal mahalleleri, Termal ilçesi alan olarak Türkiye’nin dokuz yüz on yedinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Yalova’nın ilçesi olan Termal, Yalova’nın yerleşim yerlerinden biridir. Termal İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 67 km2’dir. Termal ilçesinin rakımı ise 146 m olarak hesaplanmıştır. Termal ilçesinin doğusunda Yalova Merkez, batısında Çınarcık, Güneyinde ise Bursa ilçeleri bulunmaktadır. Termal ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Termal İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Termal ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.532 nüfusa sahiptir.

Termal ilçesini coğrafi konumu ise 40° 36′ 21.8988” Kuzey ve 29° 10′ 27.6492” Doğu gps koordinatlarıdır.

Termal Mahalleleri

Termal ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Termal ilçesinin 1 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Termal ilçesinin mahalle nüfus büyüklüğü sırasıyla Gökçedere mahallesi ve Üvezpınar mahalleri şeklinde bulunmaktadır. İlçenin nüfus büyüklüğünün çoğunluk kısmını kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır. Yalova ilinin en az nüfusuna sahip ilçesidir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TERMAL MAHALLELERİ

  • Gökçedere Mah.
  • Üvezpınar Mah.

Termal Tarihi ve Gezilecek Yerler

Termal mahalleleri, Termal kaplıcaları, Valide Hamamı, Şifalı Sular ve Dilek Mağarası gibi yerler bulunmaktadır. Yalova ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Termal Tarihi ve Gezilecek Yerler

Termal Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Yalova Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…