Taşova Mahalleleri

Taşova İlçesi

Taşova mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Amasya’nın ilçesi olan Taşova, Amasya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Taşova ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz on dokuzuncu en büyük ilçesidir. Taşova İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 971km2’dir. Taşova ilçesinin rakımı ise 240 m olarak hesaplanmıştır. Taşova ilinin Kuzeyinde Samsun, doğusunda ise Tokat, batısında Amasya merkezi ilçeleri bulunmaktadır. Taşova ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Taşova İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Taşova ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 30.588 nüfusa sahiptir.

Taşova ilçesini coğrafi konumu ise 40° 45′ 37.9836” Kuzey ve 36° 19′ 21.1440” Doğu gps koordinatlarıdır.

Taşova Mahalleleri

Taşova ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Taşova ilçesinin 58 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Taşova mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Tepe mahallesi, Yeşilırmak mahallesi ve Yemişen mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeni mahallesi, Doğu mahallesi ve Sanayii mahalleleridir. İlçenin kentsel yerleşim nüfusunun yüzde otuzluk kısmını oluşturmaktadır. Köy yerleşimi ise yüzde yetmişlik kısmını oluşturmaktadır.

taşova mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TAŞOVA MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. Doğu Mah.
  3. Sanayii Mah.
  4. Tepe Mah.
  5. Yemişen Mah.
  6. Yeni Mah.
  7. Yeşilırmak Mah.

Taşova Tarihi ve Gezilecek Yerler

Taşova mahalleleri, Yeşilırmak, Alpaslan Müzesi, Baraklı Kalesi, Baraklı Şelalesi, Borabay Gölü gibi yerler bulunmaktadır. Amasya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Taşova Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Amasya Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…