İçeriğe geç

Taşlıçay Mahalleleri

Taşlıçay İlçesi

Taşlıçay mahalleleri, Taşlıçay ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz ikinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ağrı’nın ilçesi olan Taşlıçay, Ağrı’nın yerleşim yerlerinden biridir. Taşlıçay İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 822 km2’dir. Taşlıçay ilçesinin rakımı ise 1.762  m olarak hesaplanmıştır. Taşlıçay ilinin doğusunda Diyadin, batısında Hamur, Güneyinde ise Van ilçeleri bulunmaktadır. Taşlıçay ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Taşlıçay İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Taşlıçay ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 20.028 nüfusa sahiptir.

Taşlıçay ilçesini coğrafi konumu ise 39° 38′ 7.5732” Kuzey ve 43° 26′ 0.2652” Doğu gps koordinatlarıdır.

Taşlıçay Mahalleleri

Taşlıçay ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Taşlıçay ilçesinin 62 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Taşlıçay mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Adnan Menderes mahallesi ve Hürriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla 15 Temmuz Şehitler mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir. Nüfusun çoğunluğu kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır.

Taşlıçay Mahalle Haritası
Taşlıçay Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TAŞLIÇAY MAHALLELERİ

  • 15 Temmuz Şehitler Mah.
  • Adnan Menderes Mah.
  • Cumhuriyet Mah.
  • Hürriyet Mah.

Taşlıçay Tarihi ve Gezilecek Yerler

Taşlıçay mahalleleri, Taşlıçay Üç Kilise ve Taşlıçay Balık Göl gibi yerler bulunmaktadır. Ağrı ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Taşlıçay Tarihi ve Gezilecek Yerler
Taşlıçay Tarihi ve Gezilecek Yerler

Taşlıçay Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Tutak Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…