İçeriğe geç

Taşkent Posta Kodu

Taşkent Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Taşkent Posta Kodu Sorgulama

Taşkent’te yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Taşkent ilçesi Hakkında

Taşkent ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz doksan yedinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Konya’nın ilçesi olan Taşkent, Konya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Taşkent İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 457 km2’dir. Rakımı ise 1.409  m olarak hesaplanmıştır. Taşkent ilçesinin Kuzeyinde Hadım, doğusunda ve güneyinde Karaman, batısında Antalya ilçeleri bulunmaktadır. Taşkent ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Taşkent İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Taşkent ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.001 nüfusa sahiptir.

Taşkent Posta Kodu
Taşkent Posta Kodu