İçeriğe geç

Talas Mahalleleri

Talas İlçesi

Talas mahalleleri, Talas ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz on ikinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kayseri’nin ilçesi olan Talas, Kayseri’nin yerleşim yerlerinden biridir. Talas İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 444 km2’dir. Talas ilçesinin rakımı ise 1.150 m olarak hesaplanmıştır. Talas ilçesinin Kuzeyinde ve batısında Melikgazi, doğusunda Bünyan, Güneyinde Tomarza ilçeleri bulunmaktadır. Talas ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Talas İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Talas ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 165.127 nüfusa sahiptir.

Talas ilçesini coğrafi konumu ise 38° 41′ 15.0000” Kuzey ve 35° 33′ 20.0484” Doğu gps koordinatlarıdır.

Talas Mahalleleri

Talas ilçesinin 30 mahallesi bulunmaktadır. Talas ilçesinin 8 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Talas mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Mevlana mahallesi, Yenidoğan mahallesi ve Bahçelievler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Ardıç mahallesi, Sosun mahallesi ve Mengücek mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TALAS MAHALLELERİ

 1. Akçakaya Mah.
 2. Alaybeyli Mah.
 3. Ardıç Mah.
 4. Bahçelievler Mah.
 5. Başakpınar Mah.
 6. Cebir Mah.
 7. Çatakdere Mah.
 8. Çevlik Mah.
 9. Çömlekçi Mah.
 10. Endürlük Mah.
 11. Han Mah.
 12. Harman Mah.
 13. Kamber Mah.
 14. Kepez Mah.
 15. Kiçiköy Mah.
 16. Koçcağız Mah.
 17. Kuruköprü Mah.
 18. Mengücek Mah.
 19. Mevlana Mah.
 20. Örencik Mah.
 21. Reşadiye Mah.
 22. Sakaltutan Mah.
 23. Sosun Mah.
 24. Süleymanlı Mah.
 25. Tablakaya Mah.
 26. Yamaçlı Mah.
 27. Yazyurdu Mah.
 28. Yenidoğan Mah.
 29. Yukarı Mah.
 30. Zincidere Mah.

Talas Tarihi ve Gezilecek Yerler

Talas mahalleleri, Rüştiye Mektebi, Amerikan Koleji, Atatürk Köşkü, Endürlük Kilisesi Ve Derevenk Vadisi gibi yerler bulunmaktadır. Kayseri ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Talas Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Tomarza Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…