İçeriğe geç

Sumbas Mahalleleri

Sumbas İlçesi

Sumbas mahalleleri, Sumbas ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz doksan dördüncü en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Osmaniye’nin ilçesi olan Sumbas, Osmaniye’nin yerleşim yerlerinden biridir. Sumbas İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 358 km2’dir. Sumbas ilçesinin rakımı ise 130 m olarak hesaplanmıştır. Sumbas ilçesinin Kuzeyinde ve batısında Adana, doğusunda ve Güneyinde ise Kadirli ilçeleri bulunmaktadır. Sumbas ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Sumbas İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Sumbas ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 13.722 nüfusa sahiptir.

Sumbas ilçesini coğrafi konumu ise 37° 26′ 50.3772” Kuzey ve 36° 1′ 39.4680” Doğu gps koordinatlarıdır.

Sumbas Mahalleleri

Sumbas ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Sumbas ilçesinin 15 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Sumbas mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Döğenli mahallesi, Cumhuriyet mahallesi ve Armağanlı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeni mahallesi ve Karaömerli mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünün çoğu kısmını kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır.

Sumbas Mahalleleri
Sumbas Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SUMBAS MAHALLELERİ

  • Armağanlı Mah.
  • Cumhuriyet Mah.
  • Döğenli Mah.
  • Karaömerli Mah.
  • Yeni Mah.

Sumbas Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sumbas mahalleleri, Kalkan Kalesi, Merkez Cami ve Çem Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Osmaniye ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Sumbas Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sumbas Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Osmaniye Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…