İçeriğe geç

Sulakyurt Mahalleleri

Sulakyurt İlçesi

Sulakyurt mahalleleri, Sulakyurt ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz elli dokuzuncu en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kırıkkale’nin ilçesi olan Sulakyurt, Kırıkkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Sulakyurt İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 708 km2’dir. Sulakyurt ilçesinin rakımı ise 830 m olarak hesaplanmıştır. Sulakyurt ilçesinin Kuzeyinde Çankırı, doğusunda Çorum, batısında Ankara, Güneyinde ise Sulakyurt ve Delice ilçeleri bulunmaktadır. Sulakyurt ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Sulakyurt İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Sulakyurt ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.513 nüfusa sahiptir.

Sulakyurt ilçesini coğrafi konumu ise 40° 9′ 30.4236” Kuzey ve 33° 43′ 5.2608” Doğu gps koordinatlarıdır.

Sulakyurt Mahalleleri

Sulakyurt ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Sulakyurt ilçesinin 27 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Sulakyurt mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi, Yeni Öz mahallesi ve Yükselen mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeni Hayat mahallesi, Yıldız mahallesi ve Yeşilyurt mahalleleridir.

Sulakyurt mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SULAKYURT MAHALLELERİ

  1. Yayla Mah.
  2. Yeni Mah.
  3. Yeni Öz Mah.
  4. Yenihayat Mah.
  5. Yeşilyurt Mah.
  6. Yıldız Mah.
  7. Yükselen Mah.

Sulakyurt Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sulakyurt mahalleleri, Şeyh Şami Külliyesi, Yeşilyazı Köyü (Küçük Şami) Külliyesi, Çerikli Camisi Ve Küçükafşar Köyü Karababa (Seyit Şeyh Mustafa) Türbesi gibi yerler bulunmaktadır. Kırıkkale ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Sulakyurt Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kırıkkale Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…