İçeriğe geç

Sivrice Mahalleleri

Sivrice İlçesi

Sivrice mahalleleri, Sivrice ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz elli sekizinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elâzığ’ın ilçesi olan Sivrice, Elâzığ’ın yerleşim yerlerinden biridir. Sivrice İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 710 km2’dir. Sivrice ilçesinin rakımı ise 1.273 m olarak hesaplanmıştır. Sivrice ilinin Kuzeyinde Elazığ Merkez, doğusunda ise Maden, batısında Baskil, Güneyinde ise Diyarbakır ilçeleri bulunmaktadır. Sivrice ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Sivrice İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Sivrice ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.149 nüfusa sahiptir.

Sivrice ilçesini coğrafi konumu ise 38° 26′ 49.3476” Kuzey ve 39° 18′ 33.6420” Doğu gps koordinatlarıdır.

Sivrice Mahalleleri

Sivrice ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Sivrice ilçesinin 50 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Sivrice mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Hazar mahallesi, Kültür mahallesi ve Sanayi mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Karaçalı mahallesi, Akpınar mahallesi ve Olgunlar mahalleleridir. Sivrice ilçesinin nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kırsal yerleşimi yani köyleri oluşturmaktadır.

sivrice mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SİVRİCE MAHALLELERİ

  1. Akpınar Mah.
  2. Gölbaşı Mah.
  3. Hazar Mah.
  4. Karaçalı Mah.
  5. Kültür Mah.
  6. Olgunlar Mah.
  7. Sanayi Mah.

Sivrice Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sivrice mahalleleri Hazar Gölü, Hazarbaba Dağı, Batık Kent, Harput Kalesi, Elazığ Kapalı Çarşı, Harput Buzluk Mağarası ve Karakoçan Kaplıcaları gibi yerler bulunmaktadır. Elazığ ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Sivrice Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Elazığ İlçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…