İçeriğe geç

Sivas Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Sivas ilinin alan kodu ise 346 şeklindedir. Sivas ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

346 Nerenin Alan Kodu?

Sivas İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 346 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Sivas Telefon Kodu, Sivas ili

Sivas ilinin alan olarak Türkiye’nin ikinci en büyük ilidir. Sivas ili MÖ 17. yüzyılda Hitit sınırları içinde bulunan, kentin güney kısımlarında Geç Hitit devletleri döneminde Tilgarimmu adıyla kullanılmaya başladı. MÖ 8. yüzyılda Kimmer ve İskit saldırılarına uğramışlardı. MÖ 6. yüzyılların başlarında Medlerin ve aynı yüzyılların ortalarında da Perslerin etkisi altına girmişti. Sivas ekonomik yapısını tarım sektörü oluşturmaktadır. Bir diğer ekonomik sektör ise hayvancılık sektörüdür. Sivas ilinin 2020 TÜİK verisine göre 635.889 nüfusa sahip ilimizdir. Sivas ilinde on yedi tane ilçe bulunmaktadır.

Sivas ilinin yüz ölçümü 28,619 km2’dir. Sivas coğrafi konumu ise 39° 45′ 1.9656” Kuzey ve 37° 0′ 54.0792” Doğu gps koordinatlarıdır.

Sivas Alan Kodu
Sivas Alan Kodu

Sivas Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…