İçeriğe geç

Şırnak Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Şırnak ilinin alan kodu ise 486 şeklindedir. Şırnak ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

486 Nerenin Alan Kodu?

Şırnak İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 486 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Şırnak Telefon Kodu, Şırnak ili

Şırnak ilinin alan olarak Türkiye’nin kırk sekizinci en büyük ilidir. İlin eski ismi Şehri Nur olarak geçmektedir. Şırnak’ın geçmişe dair kaynaklar bulunmaktadır. Katip Çelebi’nin 17. yüzyılda yazdığı Seyahatnamede ve söylenenlere göre Nuh Tufanı öncesine kadar olduğu düşünülmektedir. Şırnak ekonomik yapısını tarım ve ticaret sektörleri oluşturmakta olduğu görülmektedir. Kırsal yerleşimdeki halk geçim kaynağını hayvancılıkla sağlamaktadır. Yaylacılık yöntemiyle küçük baş yetiştiriciliği yapılmaktadır. Buğday, arpa, üzüm ve pamuk tarım sektöründe yetiştirilen başlıca ürünler arasında yer almaktadır. Şırnak ilinin 2020 TÜİK verisine göre 537.762 nüfusa sahip ilimizdir. Şırnak ilinde yedi tane ilçe bulunmaktadır.

Şırnak ilinin yüz ölçümü 21,334 km2’dir. Şırnak ilinin coğrafi konumu ise 38° 30′ 4.3524” Kuzey ve 43° 22′ 22.7208” Doğu gps koordinatlarıdır.

Şırnak Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…