İçeriğe geç

Sinop Merkez Posta Kodu

Sinop Merkez Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Sinop Merkez Posta Kodu Sorgulama

Sinop Merkez’de yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Sinop Merkez ilçesi Hakkında

Sinop Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin kırk beşinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Sinop’nun ilçesi olan Sinop Merkez, Sinop’nun yerleşim yerlerinden biridir. Sinop Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.046 km2’dir. Rakımı ise 1.139  m olarak hesaplanmıştır. Sinop Merkez ilçesinin Kuzeyinde Gölköy, Ulubey ve Kabadüz, doğusunda Giresun, batısında Sivas, Güneyinde ise Tokat ilçeleri bulunmaktadır. Sinop Merkez ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Sinop Merkez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Sinop Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 65.489 nüfusa sahiptir. Sinop ili Türkiye’nin yaş ortalaması en fazla olan ilidir.

Sinop Merkez Posta Kodu
Sinop Merkez Posta Kodu