İçeriğe geç

Serinhisar Mahalleleri

Serinhisar İlçesi

Serinhisar mahalleleri, Serinhisar ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz yetmiş birinci büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Denizli’nin ilçesi olan Serinhisar, Denizli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Serinhisar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 256 km2’dir. Serinhisar ilçesinin rakımı ise 972 m olarak hesaplanmıştır. Serinhisar ilinin Kuzeyinde Honaz, doğusunda ise Acıpayam, batısında Tavas, Güneyinde ise Acıpayam ilçeleri bulunmaktadır. Serinhisar ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Serinhisar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Serinhisar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 14.321 nüfusa sahiptir.

Serinhisar ilçesini coğrafi konumu ise 37° 35′ 16.6380” Kuzey ve 29° 15′ 57.7404” Doğu gps koordinatlarıdır.

Serinhisar Mahalleleri

Serinhisar ilçesinin 11 mahallesi bulunmaktadır. Serinhisar ilçesinin 3 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Serinhisar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yatağan mahallesi, Asağı mahallesi ve Yenice mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Ayaz mahallesi, Yüreğil mahallesi ve Kocapınar mahalleleridir.

serinhisar mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SERİNHİSAR MAHALLELERİ

 1. Aşağı Mah.
 2. Ayaz Mah.
 3. Cumhuriyet Mah.
 4. Kaya Mah.
 5. Kocapınar Mah.
 6. Orta Mah.
 7. Pınarcık Mah.
 8. Şair Eşref Mah.
 9. Yatağan Mah.
 10. Yenice Mah.
 11. Yüreğil Mah.

Serinhisar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Serinhisar mahalleleri, Kızılhisar Kalesi Tesisleri, Yatağan Kefe Yaylası ve Serinhisar Leblebi gibi yerler bulunmaktadır. Denizli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Serinhisar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Sarayköy Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…