İçeriğe geç

Şemdinli Posta Kodu

Şemdinli Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Şemdinli Posta Kodu Sorgulama

Şemdinli’de yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Şemdinli ilçesi Hakkında

Şemdinli ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz otuz yedinci en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Hakkari’nin ilçesi olan Şemdinli, Hakkari’nin yerleşim yerlerinden biridir. Şemdinli İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.207 km2’dir. Rakımı ise 1.391 m olarak hesaplanmıştır. Şemdinli ilinin Kuzeyinde Yüksekova, doğusunda ise İran, batısında Irak, Güneyinde ise Derecik ilçeleri bulunmaktadır. Şemdinli ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Şemdinli İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Şemdinli ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 43.311 nüfusa sahiptir.

Şemdinli Posta Kodu
Şemdinli Posta Kodu