İçeriğe geç

Şefaatli Posta Kodu

Şefaatli Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Şefaatli Posta Kodu Sorgulama

Şefaatli’de yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Şefaatli ilçesi Hakkında

Şefaatli ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz altmış üçüncü en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Yozgat’ın ilçesi olan Şefaatli, Yozgat’ın yerleşim yerlerinden biridir. Şefaatli İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 882 km2’dir. Rakımı ise 914 m olarak hesaplanmıştır. Şefaatli ilçesinin Kuzeyinde ve doğusunda Yozgat Merkez, batısında Yerköy ve Kırşehir, Güneyinde ise Nevşehir ve Yenifakılı ilçeleri bulunmaktadır. Şefaatli ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Şefaatli İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Şefaatli ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 14.749 nüfusa sahiptir.

Şefaatli Posta Kodu
Şefaatli Posta Kodu