İçeriğe geç

Sarız Posta Kodu

Sarız Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Sarız Posta Kodu Sorgulama

Sarız’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Sarız ilçesi Hakkında

Sarız ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz kırk dokuzuncu en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kayseri’nin ilçesi olan Sarız, Kayseri’nin yerleşim yerlerinden biridir. Sarız İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.173 km2’dir. Rakımı ise 1.569 m olarak hesaplanmıştır. Sarız ilçesinin Kuzeyinde Pınarbaşı, doğusunda Kahramanmaraş, batısında Tomarza, Güneyinde ise Adana ilçeleri bulunmaktadır. Sarız ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Sarız İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Sarız ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 9.537 nüfusa sahiptir.

Sarız Posta Kodu
Sarız Posta Kodu