Sarıyahşi Posta Kodu

Sarıyahşi Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Sarıyahşi Posta Kodu Sorgulama

Sarıyahşi’ta yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde-mahalle-köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Sarıyahşi ilçesi Hakkında

İç Anadolu bölgesinde yer alan Aksaray’ın ilçesi olan Sarıyahşi, Aksaray’ın yerleşim yerlerinden biridir. İlçe alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz on beşinci en büyük ilçesidir. Sarıyahşi İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 210 km2’dir. Rakımı ise 968 m olarak hesaplanmıştır. Sarıyahşi ilinin Kuzeyinde Kırşehir, batısında Ankara, Güneyinde Ortaköy ise ilçeleri bulunmaktadır. Sarıyahşi ilçesi karasal iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Sarıyahşi İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Sarıyahşi ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.246 nüfusa sahiptir.

Sarıyahşi Posta Kodu
Sarıyahşi Posta Kodu