İçeriğe geç

Sarıoğlan Mahalleleri

Sarıoğlan İlçesi

Sarıoğlan mahalleleri, Sarıoğlan ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz doksan beşinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kayseri’nin ilçesi olan Sarıoğlan, Kayseri’nin yerleşim yerlerinden biridir. Sarıoğlan İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 371 km2’dir. Sarıoğlan ilçesinin rakımı ise 1.357 m olarak hesaplanmıştır. Sarıoğlan ilçesinin Kuzeyinde Sivas, doğusunda Pınarbaşı, batısında Sarıoğlan, Güneyinde ise Bünyan ilçeleri bulunmaktadır. Sarıoğlan ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Sarıoğlan İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Sarıoğlan ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 14.107 nüfusa sahiptir.

Sarıoğlan ilçesini coğrafi konumu ise 39° 4′ 40.1520” Kuzey ve 35° 58′ 1.0452” Doğu gps koordinatlarıdır.

Sarıoğlan Mahalleleri

Sarıoğlan ilçesinin 27 mahallesi bulunmaktadır. Sarıoğlan ilçesinin 22 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Sarıoğlan mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Palas mahallesi, Çitflik mahallesi ve Güzelyazı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kızılpınar mahallesi, Ömürlü mahallesi ve Kadılı mahalleleridir.

Sarıoğlan mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SARIOĞLAN MAHALLELERİ

 1. Alamettin Mah.
 2. Bakarcak Mah.
 3. Burunören Mah.
 4. Çiftlik Mah.
 5. Düzencik Mah.
 6. Ebülhayır Mah.
 7. Gaziler Mah.
 8. Güzelyazı Mah.
 9. Ilıca Mah.
 10. İğdeli Mah.
 11. Kadılı Mah.
 12. Kaleköy Mah.
 13. Karaözü Mah.
 14. Karpınar Mah.
 15. Keklikoğlu Mah.
 16. Kızılpınar Mah.
 17. Muratbeyli Mah.
 18. Ömerhacılı Mah.
 19. Ömürlü Mah.
 20. Palas Mah.
 21. Sofumahmut Mah.
 22. Şenyurt Mah.
 23. Tatılı Mah.
 24. Üzerlik Mah.
 25. Yahyalı Mah.
 26. Yerlikuyu Mah.
 27. Yıldırım Mah.

Sarıoğlan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sarıoğlan mahalleleri, Şahruh Köprüsü, Palas, Ulu Cami ve Tuzla Gölü gibi yerler bulunmaktadır. Kayseri ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Sarıoğlan Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Sarız Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…